< до переліку

педагогічна

Об'єкт

Охоронний № пам'ятки:
586
Назва об'єкту:
Леваковських
Сучасна назва об'єкту:
педагогічна
Вулиця:
Зелена
Номер будинку:
24
Рівень пам'ятки:
Стиль:
Класицизм
Стан:
задовільний
Вид:
Пам'ятка архітектури та містобудування
Історичне використання:
житло (палац)
Сучасне використання:
громадські споруди (бібліотека)
Коротка історична довідка:
Назва вулиці зустрічається в документах 1543 та 1676 рр. пов'язана з великою кількістю зелених насаджень на території, по який прокладена сучасна вулиця. Первісно це була дорога, що вела у Волощину (Молдавію) і називалась Волоською. На початку ХІХ ст. на вулиці були розташовані лише поодинокі аристократичні палаци. Інтенсивне забудовування вулиці почалось у другій половині ХІХ ст. Споруда палацу присутня вже на карті Львова, датованій 1829 роком, що дає підстави вважати її збудованою у 20 рр. ХІХ ст. Палац було збудовано для Адама Замойського; в ньому проходили зібрання масонської ложи, до якої належав власник. Пізніше палац почергово переходив у власність Дідушицьких, Леваковських, Шептицьких. Споруда тричі реконструювалась - 1 1843 та 1854 рр. архітектором В. Шмідтом та у 1910 р. архітектором В. Жиховичем. З 1944 р. тут була розміщена бібліотека педагогічного інституту, а пізніше - Обласна педагогічна бібліотека. В часи гітлерівської окупації тут розміщувався штаб італійського гарнізону, знищеного німцями в другій половині 1943 р.
Коротка історична довідка 2:
Зразок архітектури стилю ампір.. Колись - палац Леваковських. В кінці XIX ст. це була власність графів Дзєдушицьких, а згодом - вілла миторполита А. Шептицького. В часи гітлерівської окупації тут розміщувався штаб італійського гарнізону, знищеного німцями в др. пол. 1943 р.
NOTE:
Заповідник:
-
Охоронна дошка:
-
Площа:
Є електронний документ:
+
Дата розробки:
2005-12-01
Дата затвердження:
2005-12-01

1. Адреса 2

2. Архітектурні стилі

3. Паспорт

Майнова цінність об'єкту:
Загальна оцінка технічного стану:
Камінь, цегла, дерево, оцинковане залізо
Наявність інженерних мереж та інженерного обладнання:
Будівля забезпечена водопостачанням та водовідведенням, опалення пічне, підключена до електромереж.
Розташування об'єкта та його роль в навколишньому середовищі:
Будинок розташовано на окремій ділянці - залишках колишнього присадибного парку. Ділянка обмежена з півночі вул. Зеленої, з заходу - вул. Cамійленка, зі сходу - забудовою нижньої частини вул. Тарнавського. З боку вул. Зеленої збереглись кована огорожа та ворота першої половини ХІХ ст. На ділянці збереглись службові приміщення та під'їздна алея, яка колись була замощена червоною цеглою. Розпланування ділянки в цілому не збережено, південну частину ділянки займає новозбудований житловий будинок. Частину ділянки від вулиці Зеленої віддано в оренду кав'ярні, що розташована на вул.Зеленій, 26. Тут влаштовано літній майданчик.
Зона охорони пам'ятки:
Ділянка обмежена з півночі вул. Зеленої, з заходу - вул. Cамійленка, зі сходу - забудовою нижньої частини вул. Тарнавського, південну частину ділянки займає новозбудований житловий будинок.
Визначення охоронної зони:
Опис меж території об'єкта:
Будинок розташовано на окремій ділянці. Межі ділянки відведені, однак на час опрацювання паспорту, документально не затверджені. Не опрацьований проект землеустрою з організації та встановлення меж території пам'ятки. Історичні межі пам'ятки значно більші за реальні, що є в користуванні бібліотекою.
Опис території об'єкта:
Будинок розташовано на окремій ділянці. Межі ділянки відведені, однак на час опрацювання паспорту, документально не затверджені. Не опрацьований проект землеустрою з організації та встановлення меж території пам'ятки. Історичні межі пам'ятки значно більші за реальні, що є в користуванні бібліотекою.
Ландшафт:
Ділянка, на який розташовано будинок, має рівнинний рельєф, на ділянці хаотично засаджені дерева і кущі.
Короткий опис об'єкта:
Будинок двоповерховий, цегляний, прямокутної форми, з симметрично-осьовим розплануванням. Будинок має чотири відкриті для огляду фасади, головний виходить на вул. Зелену. Головний фасад семиосьовий, центральна частина фасаду підкреслена виступаючим трикутним фронтоном, який підтримують декоровані рослинним орнаментом кронштейни; та на рівні другого поверху - балконом з огорожею. Вікна мають кам'яне профільоване обрамлення. Крайні вікна з правого і лівого боків фасаду тристворчаті, інші дводільні. Під вікнами другого поверху розміщено рельєфні вставки авторства Г. Вітвера - дві з зображенням полювання Діани і дві з зображенням путті. Поверхи розділено невеликою міжповерховою тягою. Фасад завершується простим карнизом. Торцеві та тильний фасади плоскі, декоративні елементи відсутні. Тильний фасад колись мав два ризаліта, що помітно на плані Львова від 1829 р. На рівні другого поверху існувала відкрита тераса, яка, вірогідно була перебудована під час реконструкції 1910 р., арх. Е. Жихович. В будинку збережені деякі елементи інтер'єрів ХІХ ст., а саме, дверні портали з ліпним декором, ліпнина стелі в кількох залах, сходова клітка, колони та пілястри, декор стелі; та початку ХХ ст., а саме, кахельні печі, керамічна плитка підлоги.
Перебудови, втрати, історичні нашарування:
Споруда палацу реконструювалась тричі - у 1843 та 1854 роках архітектором В. Шмідтом та у 1910 році арх. Є. Жиховичем. Будинок в цілому добре збережений. Втрачені - частина віконної столярки, окремі елементи світлового ліхтаря, огорожі сходів.
Наявність паспорта:
+
Наявність охоронного договору:
-
Наявність акту технічного стану:
+
Наявність висновків:
-
Наявність фотофіксації:
+
Наявність облікової картки:
-

4. Наявність науково-дослідної та науково-проектної документації на об'єкт

5. Архітектор/будівничий

6. Персоналії

7. Дослідницькі та реставраційні роботи

Дата:
Опис:
Дата:
Опис:
Дата:
Опис:

8. Елементи

Тип:
Рельєф
Назва:
Артеміди
Опис:
Чотири рельєфні вставки, розташовані під вікнами другого поверху, дві із зображенням полювання Діани (Артеміди), дві з зображенням путті та рослинною орнаментикою. Автором рельєфів є, найімовірніше, Гартман Вітвер - видатний львівський скульптор першої половини ХІХ ст.

9. Власники

Назва/Ім'я:
Тип:
Державна власність
Назва/Ім'я:
Львівська облдасна державна адміністрація
Адреса:
Телефон:

10. Користувачі

Назва/Ім'я:
Тип:
Назва/Ім'я:
Обласна педагогічна бібліотека
Адреса:
Телефон:

11. Деталізоване історичне функціональне використання

12. Основні джерела відомостей про об'єкт

Назва:
Мельник Б. З історії львівських вулиць. -Львів: -Вільна Україна, 1990. т.1.-63 с.
Мова:
Українська
Сторінки:
Назва:
Львів. Туристичний путівник. -Львів: -Центр Європи, 1999. -532 с.
Мова:
Українська
Сторінки:
39