< до переліку

Об'єкт

Охоронний № пам'ятки:
82
Назва об'єкту:
Сучасна назва об'єкту:
Вулиця:
Друкарська
Номер будинку:
4
Рівень пам'ятки:
Стиль:
Стан:
задовільний
Вид:
Пам'ятка архітектури та містобудування
Історичне використання:
житло (житловий буд.)
Сучасне використання:
житло (житловий буд.)
Коротка історична довідка:
Вулиця Друкарська розташована в північно-західній частині середньовічного Львова. Ці житлові квартали почали формуватися у середині XIV ст. по плану типової регулярної забудови європейських середньовічних міст в межах оборонних укріплень. "Місто в мурах" в плані було майже квадратним, 600 на 600 м, розміщене вздовж річки Полтви, примикало із заходу до давньоруського княжого міста, а з північної сторони - до пагорбів Високого Замку. Місто було оточене з усіх сторін двома рядами мурів з вежами і бастеями, ровами і валами. Вулиця Друкарська - одна з восьми вулиць, які починаються від площі Ринок, головної адміністративної і торгової площі середньовічного міста. Перша назва вулиці "Дорога за оленем" згадується в 1686р. і пов'язана з тим, що на місці теперішнього будинку №45 на пл.Ринок тоді стояв інший, який називався "Під оленем". Вулиця спочатку була малозабудована і закінчувалася тупиком, бо впиралася в старий будинок родини Августиновичів, який в сер.XIX ст. знесли. Відтак, вул.Друкарська з'єдналася з Вірменською і з того часу стала називатися Вірменською бічною. Вулиця в XVII-XVIII ст. була заселена, в основному, вірменами і входила у Вірменську дільницю. В 1871р. вулиця мала назву Гродзіцьких ( на честь польських військових діячів XVII ст.). Сучасна назва Друкарська - з 1949р. - з'явилася на відзначення 375-річчя українського книгодрукування. На розі Друкарської і вул.Ставропігійської під №2 стоїть будинок, в якому розміщена найстаріша, з 1735р., діюча львівська аптека, яка називалася "Під чорним орлом". Після реставрації 1985р. тут відкрився унікальний музей. А будинок №3 на вул.Друкарській має назву "Під богородицею" ( статую відновили в 90-х роках ХХ ст.). Це колишній будинок родини Шольців, побудований в сер.XVI ст., перебудований в XIX ст. Будинок №4 на вул.Друкарській побудований в 1876р.на місці двох середньовічних будинків XVII-XVIII ст. Про це свідчить кам'яна кладка нижньої частини фундаментів, що простежується у пивницях. Відомо, що в 1893р. проводилася реконструкція будинку будівничим Леоном Карчевським (Leon Karczewski): було проведено каналізацію, а в приміщеннях 1 поверху були влаштовані магазини. На верхніх поверхах було житло, яке здавалося в оренду. В 1937р. як власниця будинку згадується Ольга Мохнацка (Olga Mochnacka) в зв'язку з пожежею на 2 поверсі.
Коротка історична довідка 2:
вул. Вірменська, 26(вул. Друкарська, 4) Чотирьохповерховий, кутовий, цегляний поштукатурений житловий будинок, розміщений на перехресті доріг Вірменської і Друкарської, заглиблений відносно рядової забудівлі вулиці. Збудований в 1872-1876 роках в стилі еклектики на місці декількох невеликих будинків (серед яких був будинок Піноцці XVIIст. з багатою кам'яною різьбою) В плані Г-подібної форми, з подвір'ям-криницею посередині, з трьома сходовими клітками, навколо яких розмішені квартири анфілатно-коридорного планування. Зовнішній декор споруди дуже багатий. Фасад вкритий повздовжнім рустом: глибоким-на цокольному поверсі і на пілястрах, дрібним- на простінках другого поверху. На зрізаному куті споруди знаходиться великий, на два поверхи, еркер, який знизу підтримується двома атлантами під консолями і трапецеподібною підпорою посередині. Закінчений еркер балконом з цікавою кованою решіткою витонченого геометричного орнаменту. Віконні пройоми I поверху прямокутної форми, деякі з них мають металеві гофровані жалюзі. Вікна II-IV поверхів прикрашені ліпленими прямокутними і овальними сандриками, наличниками, виступаючими підвіконниками і тягами. Фасад закінчений багатодекорованим карнізом, над яким в кутовій частині споруди височить аттик Споруда має двоє вхідних різьблених дверей з невеликими світловими вікнами, заповненими решітками. З вулиці Вірменської над входом в ніші знаходиться скульптура мадонни XVIII ст. З вулиці Друкарської-головний вхід в споруду, який підкреслений ліпленим рустованим порталом, прикрашеним двома вазами по боках і медальйоном в вінку. З цінних елементів інтер'єру необхідно відмітити прямокутні в плані кам'яні сходи з кованою металевою решіткою, хрестові склепіння, керамічні кахлі підлоги і ліплеку стін. В теперішній час частина приміщень першого поверху використовується як службові; решта-житлові.
NOTE:
Заповідник:
+
Охоронна дошка:
-
Площа:
Є електронний документ:
+
Дата розробки:
2003-08-26
Дата затвердження:
2003-08-26

1. Адреса 2

2. Архітектурні стилі

3. Паспорт

Майнова цінність об'єкту:
Загальна оцінка технічного стану:
Наявність інженерних мереж та інженерного обладнання:
Розташування об'єкта та його роль в навколишньому середовищі:
Зона охорони пам'ятки:
Визначення охоронної зони:
Опис меж території об'єкта:
в межах Державного історико-архітектурного заповідника та території культурної спадщини ЮНЕСКО
Опис території об'єкта:
Ландшафт:
Короткий опис об'єкта:
Будинок 4-х поверховий, розташований на куті вулиць Друкарської і Вірменської, з невеликим внутрішнім двором. Перший поверх і кути будинку рустовані. Вікна рівномірно розміщені, мають профільовані обрамлення, а на 2 поверсі - з трикутними сандриками. Архітектурно підкреслений кут будинку, який має двохярусний еркер, котрий підтримують консолі з багатим ліпним декором та два атланти (фігури чоловіків - старого і молодого). Фасад завершений ліпним карнизом та аттиком-балюстрадою на куті. Головний вхід в будинок оздоблений порталом з картушем і вазами. Інший вхід (з вул.Вірменської) також має гарний портал з скульптурною фігурою, що молиться, в оточенні путті. Вхідна брама - дерев'яна різьблена з скляним заповненням і металевими решітками. Під'їзд декорований рядом пілястр, перекритий хрестовим склепінням, має два портали входів, які тепер закладені. Сходова клітка прямокутна в плані, залізобетонна, з кам'яними сходинками і металевими кованими огородженнями з дерев'яними поруччями. На сходових площадках збережені старі дерев'яні двері в квартири. Підвальні приміщення зі сторони вул.Друкарської - великі, просторі, перекриті цегляними циліндричними склепіннями, стіни викладені з каменю і цегли
Перебудови, втрати, історичні нашарування:
Фасади і планувальна структура споруди зберігають первісні риси пам'ятки. Але інтер'єри 1 поверху та пивниці перебудовані і переобладнані в пізніші часи.
Наявність паспорта:
-
Наявність охоронного договору:
-
Наявність акту технічного стану:
-
Наявність висновків:
-
Наявність фотофіксації:
-
Наявність облікової картки:
-

4. Наявність науково-дослідної та науково-проектної документації на об'єкт

5. Архітектор/будівничий

6. Персоналії

7. Дослідницькі та реставраційні роботи

8. Елементи

9. Власники

Назва/Ім'я:
Тип:
Назва/Ім'я:
міська комунальна власність
Адреса:
Телефон:

10. Користувачі

11. Деталізоване історичне функціональне використання

Тип:
товариство
Дата:
Назва:
"Лютня"

12. Основні джерела відомостей про об'єкт

Назва:
Крип'якевич І. Історичні проходи по Львову. -Львів: -Каменяр, 1991. -166 с.
Мова:
Українська
Сторінки:
70
Назва:
Мельник Б.В. Вулицями старовинного Львова, Л., Світ, 2002
Мова:
Українська
Сторінки:
Назва:
Мельник Б. З історії львівських вулиць. -Львів: -Вільна Україна, 1990. т.1.-63 с.
Мова:
Українська
Сторінки:
Назва:
Львів. Туристичний путівник. -Львів: -Центр Європи, 1999. -532 с.
Мова:
Українська
Сторінки:
39
Назва:
Островский Г. Львов. -Ленинград: -Исскуство, 1975.
Мова:
Російська
Сторінки:
Назва:
Вуйцик В.С. Державний історико-архітектурний заповідник у Львові.. -Львів: -Каменяр, 1991. -175 с.
Мова:
Українська
Сторінки:
33