< до переліку

Об'єкт

Охоронний № пам'ятки:
875
Назва об'єкту:
Сучасна назва об'єкту:
Вулиця:
Галицька
Номер будинку:
9
Рівень пам'ятки:
Стиль:
Стан:
задовільний
Вид:
Пам'ятка архітектури та містобудування
Історичне використання:
житло (житловий буд.)
Сучасне використання:
житло (житловий буд.)
Коротка історична довідка:
Вулиця Галицька - одна з найстаріших вулиць Львова. Вона входить в планувальну структуру середньовічного Львова, яка почала формуватися в сер. XIV ст. по плану типової регулярної забудови європейських міст по так званому "Магдебурзькому праву". Його запровадив польський король Казимир III у 1356р. і воно регламентувало міське самоуправління і забудову Львова по типу німецьких міст. Вулиця Галицька в документах згадується з 1382р., назва походить від м.Галича, в напрямку якого вона вела. Вулиця Галицька разом з Краківською - це продовження найстарішої львівської вулиці Волинський шлях, вона є частиною магістральної дороги через Львів в напрямку північ-південь між містами Володимир-Волинський і Галич. Вулиця Галицька була головною вулицею середньовічного міста "в мурах", починалася від головної міської площі Ринок і завершувалася Галицькою брамою ( на перехресті сучасної вулиці Бр.Рогатинців), яка була розібрана в 1784р. Середньовічна забудова вулиці майже не збереглася, будинки тут, в основному, побудовані або перебудовані в XIX ст. Ще одна цікава особливість вул.Галицької це те, що її назва за час своєї довгої історії ніколи не змінювалася. Будинок №9 на вул.Галицькій побудований в кін.XVIII ст. на місці середньовічної кам'яниці XVII ст. ( з цього періоду збережені частково пивниці будинку, трьохдільне планування та трьохвіконний фасад). З архівних джерел відомо, що з 1852р. власником будинку був колишній радник міст Йозеф Маліновський ( Dr Jozef Malinowski). Він перепланував 1 поверх під м'ясний магазин ( 1855р.) та провів ремонт даху з гонту ( 1876р.). В 1878р. був надбудований 4 поверх. В 1893-1905рр. як співвласники будинку (або магазинів на 1 поверсі) згадуються М.Кьоніг (M.Konig), М.Боборі (M.Bobory), Й.Ландес (J.Landes), С.Гольдфрухт (S.Goldfrucht). В 1908р. були влаштовані нові туалети за проектом архітектурного бюро М.Уляма, а в 1913р. - реконструкція офіцин. Проект нових вітрин з елементами декору в стилі ардек ( які збережені до цього часу), був виконаний архітектором І.М.Собелем (I.M.Sobel) в 1935р. В той час на 1 поверсі були дорогі магазини "Bat'a", "Bernard Rauch", "Maks Goldberg".
Коротка історична довідка 2:
Будинок номер 9 по вул. Галицькій розташований в системі лінійної забудови вулиці, 4-х поверховий, цоколь-камяний, верхні поверхи-цегляні, штукатурений, на 3 вікна. Дата спорудження будинку - 17 ст., пізніші перебудови - 20 ст. (фасад). Автори будинку невідомі. В архіві збкрігся проект забудови 4 поверху в 1878 р. В 1640-1653 роках частину кам'яниці винаймав український маляр Іван Корунка. В 50 р. р. 20 ст. будинок належав адвокату Ю. Маліновському. На початку 20 ст. в будинку проводився ремонт сходів, балконів, офіцини. В даний час на І пов. - магазин "Трикотаж" "Галантерея". При проведенні ремонтно-реставраційних робіт особливу увагу звернути на камяний різьблений портал та цоколь, декоративне оздоблення фасаду у вигляді рустів, обрамлення вікон, горизонтальних тяг, карнизу.
NOTE:
орендар рік площа_ куратор_2 ОхоронДог АТС Висновок паспорТ облікКарт фотофікс тзов Князь 2003 69 Возна Л.І. -1 -1 -1 -1 -1 -1
Заповідник:
+
Охоронна дошка:
-
Площа:
Є електронний документ:
+
Дата розробки:
2003-10-06
Дата затвердження:
2003-10-06

1. Адреса 2

2. Архітектурні стилі

Назва стилю:
Ардек

3. Паспорт

Майнова цінність об'єкту:
Загальна оцінка технічного стану:
Наявність інженерних мереж та інженерного обладнання:
Розташування об'єкта та його роль в навколишньому середовищі:
Зона охорони пам'ятки:
Визначення охоронної зони:
Опис меж території об'єкта:
Опис території об'єкта:
Ландшафт:
Короткий опис об'єкта:
Будинок 3-х поверховий, розташований в лінійній забудові вулиці, з невеликим внутрішнім подвір'ям, об'єднаним із сусідніми будинками. Головний фасад симетричний, трьохвіконний, 2-3 поверхи рустовані з виділеними кутами. Вікна мають профільовані ліпні обрамлення з карнизиками. Основним акцентом і декором будинку є оздоблення 1 поверху в стилі ардек : кам'яний різьблений портал з рослинним орнаментом та дві пілястри по краях фасаду з геометричним малюнком. Внутрішні приміщення будинку значно перебудовані. Сходова клітка прямокутна в плані, залізобетонна, з простими металевими решітками радянського періоду. Під'їзд видовжений, з арочним порталом, підлога - викладена тротуарною плиткою. В квартирах цінних елементів інтер'єру не виявлено.
Перебудови, втрати, історичні нашарування:
Істотних перебудов планувальної структури будинку та фасадів не було. В 70-х рр. ХХ ст. був проведений капітальний ремонт будинку, під час якого були замінені сходова клітка, печі, столярка, консолі балконів. На 1 поверсі в магазині був виконаний ремонт з застосуванням сучасних оздоблювальних матеріалів.
Наявність паспорта:
+
Наявність охоронного договору:
+
Наявність акту технічного стану:
+
Наявність висновків:
+
Наявність фотофіксації:
+
Наявність облікової картки:
+

4. Наявність науково-дослідної та науково-проектної документації на об'єкт

5. Архітектор/будівничий

6. Персоналії

7. Дослідницькі та реставраційні роботи

Дата:
Опис:
Надбудова четвертого поверху
Дата:
Опис:
Реконструкція офіцин
Дата:
Опис:
архітектурне вирішення фасаду

8. Елементи

9. Власники

Назва/Ім'я:
Тип:
Назва/Ім'я:
міська комунальна власність
Адреса:
Телефон:

10. Користувачі

11. Деталізоване історичне функціональне використання

12. Основні джерела відомостей про об'єкт

Назва:
Крип'якевич І. Історичні проходи по Львову. -Львів: -Каменяр, 1991. -166 с.
Мова:
Українська
Сторінки:
70
Назва:
Вуйцик В.С. Державний історико-архітектурний заповідник у Львові.. -Львів: -Каменяр, 1991. -175 с.
Мова:
Українська
Сторінки:
33
Назва:
Мельник Б.В. Вулицями старовинного Львова, Л., Світ, 2002
Мова:
Українська
Сторінки:
Назва:
Мельник Б.В. Довідник, Л., Світ, 2001
Мова:
Українська
Сторінки:
Назва:
Львів. Туристичний путівник. -Львів: -Центр Європи, 1999. -532 с.
Мова:
Українська
Сторінки:
39
Назва:
Шишка В., Наше місто Львів, Л., Центр Європи, 2000
Мова:
Українська
Сторінки:
164