< до переліку

опери та балету

Об'єкт

Охоронний № пам'ятки:
1264
Назва об'єкту:
міський
Сучасна назва об'єкту:
опери та балету
Вулиця:
Свободи пр.
Номер будинку:
28
Рівень пам'ятки:
Стиль:
Еклектизм
Стан:
задовільний
Вид:
Пам'ятка архітектури та містобудування
Історичне використання:
громадські споруди (театр)
Сучасне використання:
громадські споруди (театр)
Коротка історична довідка:
Коротка історична довідка 2:
Споруда театру, збудована в 1897-1900 роках, замикає перспективу центрального проспекту міста. Наприкінці XIX ст. на цьому місці був ринок. На місці нинішнього проспекту було русло річки Полтви. Складна геологічна ситуація вимагала новаторського рішення. Вперше в практиці будівництва у Львові для фундаменту було застосовано залізобетон. Будівництво здійснювала українська будівельна фірма І. Левинського за проектом архітектора З. Горголевського. Це окремостояча цегляна споруда, прямокутна в плані з пишними багатодекорованими фасадами. Головний фасад акцектований трьома порталами з арочними лоджіями, розділеними спареними колонами коринфського ордеру. Фасад декорований колонами, пілястрами, балюстрадами, рельєфами, гірляндами. Обабіч головного входу над рівнем цокольного поверху розміщені алегоричні кам’яні скульптури “Життя” і “Мистецтво” (автор А. Попель, Т. Баронч). На карнізі - скульптури муз, виконані А. Попелем, Т. Вишневецьким, Ю. Марковським, Ю. Белтовським. Алегоричні мідні фігури Слави, Поезії і Музика, розміщені на фронтоні, виконав скульптор П. Війтович. За його ескізом виконана міфологічна сцена на тимпані фронтону. Багатий декор інтер’єрів театру: різнокольоровий мармур вестибюлю і широких двохмаршових сходів, позолота багатоярусного залу на 1800 осіб, ліпні прикраси і живописні вставки. Над живописним панно вестибюлю працювали художники Д. Котовський, Т. Рибковський, М. Герасимович, З. Розвадовський, В. Крицинський під керуванням Т. Попеля. В фойє скульптуру виконав П. Гарасимович, живопис - Ю. Зубер, О. Августинович, С. Батовський під керуванням С. Дембіцького. “Тріумф Слави” на плафоні пензля С. Рейхан. Окремої уваги заслуговує сценічна завіса - полотно “Парнас” пензля знаменитого художника Г. Семирадського. Воно писалося у Римі спеціально для театру. Література: В. С. Вуйцик, Львівський історико-архітектурний заповідник, Львів, Каменяр, 1979р. Б. Мельник, З історії львівських вулиць, вип. 1, Львів 1990 р.
NOTE:
Заповідник:
+
Охоронна дошка:
-
Площа:
Є електронний документ:
-
Дата розробки:
Дата затвердження:

1. Адреса 2

2. Архітектурні стилі

3. Паспорт

4. Наявність науково-дослідної та науково-проектної документації на об'єкт

5. Архітектор/будівничий

Ім'я:
Горголевський Сигизмунт
Опис:
Народився в м.Сольце (тепер Польща) , помер у Львові. В 1874 р. закінчив академію будівництва в Берліні і до 1881 р. викладав в ній. Проектував будівлі в Берліні, Бонні, Галле, Познані та ін. В 1893 р. переїхав до Львова, де став директором промислової школи.В 1888 р. бере участь в конкурсі на проект Галицької Ощадної каси у львові..Проекти: міський театр (1897-1900).Запроектував ряд павільйонів (павільйон Андрія Шептицького, Шкільної Ради, Університету та Політехніки) для загальної крайової виставки у Львові 1894 р.

6. Персоналії

7. Дослідницькі та реставраційні роботи

Дата:
Опис:
реставрація фасадів. наново позолочена і встановлена золота гілка в руках центральної статуї головного фасаду.

8. Елементи

Тип:
Скульптура
Назва:
"Комедія"
Опис:
Розміщена у ніша другого ярусу головного фасаду.
Тип:
Розпис
Назва:
Панно у вестибюлі
Опис:
Під керівництвом Тадеуша Попеля панно виконали Дамази Котовський, тадеуш Рибковський, Маркел Гарасимович, Тадеуш Розвадовський, Валеріан Крицінський.
Тип:
Скульптура
Назва:
"Трагедія"
Опис:
Тип:
Скульптура
Назва:
Музи
Опис:
Тип:
Скульптурний декор
Назва:
Рельєфи
Опис:
Виконані на чотирьох пілонах.
Тип:
Живопис
Назва:
"Тріумф слави"
Опис:
Тип:
Живопис
Назва:
у фойє
Опис:
Живописні роботи у фойє
Тип:
Скульптурний декор
Назва:
у фойє
Опис:
Тип:
Живопис
Назва:
Панно у вестибюлі
Опис:
Тип:
Живопис
Назва:
"Парнас"
Опис:
Декоративна завіса сцени.

9. Власники

10. Користувачі

11. Деталізоване історичне функціональне використання

12. Основні джерела відомостей про об'єкт