Коротка історична довідка:
Назва кам'яниці "Орловська" походить від прізвища її власника в 2-ій пол. XVII ст. Фердинанда Орловського. Грунтовно перебудована від фундаменту для дружини радника Львівського магістрату Юстини Гординської в 1787 році в стилі ампір за проектом арх.Я.Петровського. Ресторан і готель "Під трьома коронами" А.Колонської містився тут до 1939 р.
Коротка історична довідка 2:
Назва кам'яниця орловська походить від прізвища її власника в 2-ій пол. XVII ст. Фердинанда Орловського. Грунтовно перебудована від фундаменту для дружини радника Львівського магістрату Юстини Гординської. Ресторан і готель "Під трьома коронами" А.Колонської містився тут до 1939 р.
Майнова цінність об'єкту:
необхідно застосувати наступні коефіцієнти для визначення цінності пам’ятки: Кі = 1,6; Км = 0,4; Кк = 0,8; Ке = 0,6; Кін = 0,3; Ку = 0,2; Схоронність об’єкту, збереження первісного вигляду (автентичність) – 70%. Раритетність пам’ятки (рідкість) - дуже цінна пам’ятка житлової архітектури XVIІ- кін.XVIII ст. в стилі класицизм .
Загальна оцінка технічного стану:
Цегла, камінь, дерево, оцинкована сталь
Акт технічного стану від 24.09.2004 р.
Наявність інженерних мереж та інженерного обладнання:
Будинок підключений до міських інженерних мереж
Розташування об'єкта та його роль в навколишньому середовищі:
Будинок розташований в межах історико-архітектурного заповідника, Ансамблю історичного центру, внесеного до Списку Світової Спадщини ЮНЕСКО. Будинок є рядовим в рядовій забудові вул. Шевськоі. Назва вулиці відома з 1444 р., походить від назви цеху шевців. У різні часи вулиця мала назви Єзуїцька (1628), Дикастеріадьна (1774 - 1792), Трибунальська (1871, 1944), Трибунальштрассе (1941) , Народної Гвардії ім. І. Франка. Забудова вулиці походить з ХVІІ - ХІХ ст.
Зона охорони пам'ятки:
Будинок знаходиться на території державного історико-архітектурного заповідника м. Львова та Ансамблю історичного центру м. Львова, вписаного в перелік Світової Спадщини ЮНЕСКО
Визначення охоронної зони:
Зони охорони пам'ятки не визначена
Опис меж території об'єкта:
Межі парцелі визначені - червоною лінією вул.Шевської, брадтмауєрами будинку та брандмауером будинку № 18 на вул.Театральній
Опис території об'єкта:
Будинок займає прямокутну парцелю, зі сходу до будинку примикає будинок № 8 на вул.Шевській, з заходу - будинок № 14 цієї ж вулиці. Внутрішнє подвір'я будинку спільне з сусідніми будинками. Офіцина окремостояча, не з'єднана з основним будинком.
Ландшафт:
Ділянка забудови - рівнинна.
Короткий опис об'єкта:
Будинок збудований в стилі раннього класицизму в 1787 році на місці старішого будинку, від котрого збереглиця фундаменти та пивниці. Будинок чотириповерховий з мансардою, чотиривіконний. У плані будинок витягнутий, несиметричний, наскрізний коридор веде у внутрішнє подвіря. Головний фасад симетричний оштукатурений, з багатим скульптурним та ліпним декором і балконом. На першому поверсі кам'яні різьблені гірлянди, що з'єднують маскарони з левиних голів. Балкон підтримують три кам'яні консолі з різьбленими розетами. Під вікнами верхніх поверхів кам'яні різьблені рельєфи на міфологічну тематику.
Дворовий фасад гладкий, оштукатурений без декору.
Перебудови, втрати, історичні нашарування:
Будинок не зазнав суттєвих перебудов та реконструкцій.
Наявність охоронного договору:
+
Наявність акту технічного стану:
+
Наявність фотофіксації:
+
Наявність облікової картки:
+
Опис:
Проекти: перебудова 1776 р. буд. пл.Ринок,39, буд. вул.Руська, 14 (1775 р.) разом з М.Левандовським,житловий буд. вул.Федорова,20 (1775-1776 р.) разом з М.Левандовським, житловий буд. вул.Шевська, 10 (1787 р.)
Назва:
рельєфи на міфологічну тематику
Опис:
Кам'яні різьблені рельєфи на міфологічну тематику на фасаді, виконані Гартманом Вітвером та Антоном Шімзером. Рельєфи розташовані під вікнами другого, третього та четвертого поверхів. На них зображені Зевс, Гера, Афродита, Арес, Артеміда, Аполон.