< до переліку

обласна прокуратура

Об'єкт

Охоронний № пам'ятки:
405
Назва об'єкту:
Сучасна назва об'єкту:
обласна прокуратура
Вулиця:
Шевченка пр.
Номер будинку:
17
Рівень пам'ятки:
Стиль:
Сецесія
Стан:
задовільний
Вид:
Пам'ятка архітектури та містобудування
Історичне використання:
торгові заклади (торгово-промислова палата)
Сучасне використання:
адміністративні споруди (адміністративний будинок)
Коротка історична довідка:
Коротка історична довідка 2:
Один будинок з № 19.Споруджений в 1912 р. за проектом О. Сосновського та А. Захарієвича для Промислово-торгової палати міста. Згадана інституція створена у Львові в 1850 р. і сприяла спрві розвитку торгівлі та промислововсті Королівства Галиффчини і Лодомерії. У перші деситяліття свого існування вона містиласи у палаці Бесядецьких на пл.Галицькій. В лютому 1906 р. закуплено ділянку між вулицями Академічною та Баторія під № 381,406,1271 і оголошено конкурс на проект торгово-промислової палати. Було подано 12 проектів.. а до реалізації було прийнятто проект авторів, які не брали участі в конкурсі. Це архітектор А.Захарієвич та Т.Обмінський.Будівелдьні роботи виконувала фірма І.Левинського. Залізобетонні конструкції виконувала фірма "Сосновський-Захарієвич" Електричне обладнання інсталювала фірма "Сокольницький та Вісьневський" Проект затверджено до виконання 4 жовтня 1907 р. Будівництво завершено 6 травня 1911 р.Однак значна частина будинку почала експлуатуватися раніше після урочисттого їх відкриття 3 липня 1910 р. Будинок гармонійно співвідносится з масштабом вулиці. Стиль будинку неоднорідний, перехідний від сецесії до неокласики. Внутрішнє планування будинку обумовлювалося його подвійним призначенням, поєднувало функції адміністративно-конторської будівлі та ролі репрезентативного, престижного об'єкту. Основа будинку - розкішний зал засідань.. висота залу дорівнює висоті другого та третього повиерхів. Капітелі пілястрів завершені рельєфами роботи З.Курчинського. Одна стіна має /вікна з вітражами, ніші три стіни у верхній частині мають малярський фриз, виконаний Ф.Вигживальським.Стеля має кесони, у які вміщені 124 ел. лампи.Вітражі і мозаїки виконані підприємвтвом С.Желенського. Їх проектували Генрик Узємбло та Карл Фрич. Фасадна мозаїка виконана за есктзами Г.Узємбло. На верхньому поверсі є тераса пл. 150 м. кв, де раніше був повітряний сад.Декор: скульптура З.Курчинського, живопис Вигживальського .Тепер тепер банк "Львів" та товарно-фондова біржа.
NOTE:
Заповідник:
-
Охоронна дошка:
-
Площа:
Є електронний документ:
-
Дата розробки:
Дата затвердження:

1. Адреса 2

2. Архітектурні стилі

3. Паспорт

4. Наявність науково-дослідної та науково-проектної документації на об'єкт

5. Архітектор/будівничий

Ім'я:
Захарієвич Юліан
Опис:
Вчився у Львові та Відні. З 1858 по 1871 працював залізничним інженером у Відні.Професор Львівської політехніки. Проекти: галицька ощадна каса(1888-91), монастир францісканок промисловий музей(1874 р.) , головний корпус політехніки(1873-77), дзвінниця домініканського костелу (1865 р.)), реконструкція (1887р.) костелу Івана Хрестителя у Львові разом з Т.Мюнніхом та І.Левинським забудова ділянки Кастелівка. Був професором Львівської політехніки.Запроектував ряд павільйонів загальної крайової виставки у Львові 1894 р. та очолив загальне керівництво будівельними роботами разом з Фр.Сковроном (павільйон українських товариств разом з І.Левинським).
Ім'я:
Сосновський Я.
Опис:
Проекти: житлово-адм. будинок вул.Валова,9(1909-1911) разом з Захаревичем , житлові будинки: вул.Кривоноса,7, вул.Галицька,19 (1913-1916р.), вул.Галицька,21 (1908-1910р.) разом з Захарієвичем.

6. Персоналії

7. Дослідницькі та реставраційні роботи

8. Елементи

Тип:
Розпис
Назва:
Опис:
Розпис складається з шести композицій, присв'ячених союзу Торгівлі і Промисловості. "Праця", "Витривалістть", "Сила" на одній стіні та "Фортуна","Залізний капітал","Плинний капітал". Фігури розміщені на золоченому тлі.
Тип:
Скульптурний декор
Назва:
Опис:
Барельєфи по периметру залу засідань. Зображені міфолдогізовані сцени героїчної праці, де поряд з фігурами робітників розміщені казкові титани
Тип:
Вітраж
Назва:
Опис:
Вітражі в інттер'єрі на сходовій клітці та залі засідань.
Тип:
Мозаїка
Назва:
Опис:
Фасадне мозаїчне панно з гербом Львова та тріумфальних гірлянд. Мозаїчне панно парадних сходів з зображенням квітів.

9. Власники

10. Користувачі

11. Деталізоване історичне функціональне використання

Тип:
банк
Дата:
Назва:
банк "Львів", ТФБ

12. Основні джерела відомостей про об'єкт

Назва:
Мельник Б. З історії львівських вулиць. -Львів: -Вільна Україна, 1990. т.1.-63 с.
Мова:
Українська
Сторінки:
Назва:
Medynski A. Ilustrowany przewodnik po Lwowie. -Lwow: 1936.
Мова:
Польська
Сторінки:
Назва:
Жук І. Торгово-промислова палата.//Історико-архітектурний атлас Л. 1998. -№3. -С. -.
Мова:
Українська
Сторінки:
Назва:
Львів. Туристичний путівник. -Львів: -Центр Європи, 1999. -532 с.
Мова:
Українська
Сторінки:
39
Назва:
Бірюльов Ю. Sececja lwowska.//Sztuka okolo 1900 w europie Srodkowej -Krakow: -Міжнародний центр культур, 1997.-С. 77-85.
Мова:
Українська
Сторінки:
39