Коротка історична довідка:
Будинок збудований на місці двох попередній будинків, які демонтовано в 1909 р. Будівництво велося у 1914 р. за проектом, виконаним проектним бюро І. Левинського, архітекторами Євгеном Червінським та Олександром Лушпинським. Проект кілька разів доопрацьовувався, в архівних документах наявні три варіанти проекту, остаточний з яких затверджений для реалізації у 1912, однак проект 1913 року передбачає деякі зміни фасаду, планування та навіть габаритів будинку і затверджений як додатковий проект. Будівництво ведеться починаючи з 1912 року, а в 1914 році в основному завершене. Протягом 1915-1916 року ведуться оздоблювальні роботи як і інтер'єрі так і в екстер'єрі. Замовником будівництва було українське музичне товариство ім. М. Лисенка, засноване ще у 1903 р. Пізніше воно називалося Вищим музичним інститутом. В 20-30-тих роках 20 ст. у Великій залі відбувалися вистави українського театру. В 30-х роках на першому поверсі зробили кінотеатр. У грудні 1939 р. тут було організоване Державне українське музичне училище (тепер державне музичне училище ім.Людкевича). Будинок збудований в стилі української сецесії. В оформленні використана народна орнаментика. Декоративне оздоблення інтер'єрів виконане художником М. Сосенком за участю О. Новаківського та скульптора Г. Кузневича.
Коротка історична довідка 2:
Збудований в 1914-1916 р. за проектом І. Левинського та О. Лушпинського в стилі української сецесії. в оформленні використана народна орнаментика. Декоративне оздоблення інтер'єрів виконане художником М. Сосенком за участю О. Новаківського та скульптора Г. Кузневича. Спочатку в будинку містилося "Українське музичне товариство ім. М. Лисенка", засноване ще в 1903 р. Пізніше воно називалося Вищим музичним інститутом. в 30-х роках на першому поверсі зробили кінотеатр. У грудні 1939 р. тут було організоване Державне українське музичне училище.
Майнова цінність об'єкту:
Будинок має архітектурну, естетичну, мистецьку та історичну цінність
Загальна оцінка технічного стану:
Наявність інженерних мереж та інженерного обладнання:
Будинок підключений до інженерних мереж.
Розташування об'єкта та його роль в навколишньому середовищі:
Будівля збудована як доповнення до раніше сформованої площі Шашкевича і входить до ансамблю площі. Розташована в заглибленні-курдонері площі, окремостояча
Визначення охоронної зони:
Охоронна зона пам'ятки не визначена.
Опис меж території об'єкта:
Ландшафт:
Площа Шашкевича розташована на плато, розміщеному на узгір'ї, що піднімається на захід від центру міста. Ландшафт ділянки рівнинний.
Короткий опис об'єкта:
Будинок чотириповерховий з високим двосхилим дахом. Перший поверх цокольного типу - невисокий. Невисоким є і останній поверх. Головний фасад має симетричну композицію з двома ризалітами, що його фланкують. Їх завершення виконане у вигляді плавної форми фронтонів. Люкарни також плавні, виконані в дусі модернізму. Декор фронтонів у вигляді музичних символів. Вертикальну артикуляцію фасаду формують плоскі пілястри 2-3 поверхів, горизонтальну - карнизи, що відділяють перший і останній поверхи. Головний вхід у будинок здійснюється з бокового фасаду. Освітлення сходової клітки через вузькі вікна в три вертикальні ряди. Найважливіше приміщення будинку - концертний зал, що на другому поверсі, освітлене великими вікнами головного фасаду. Зал має невелику сцену. На верхніх поверхах проектувались класи, невеликі зали, канцелярія та бібліотека. В будинку використані залізобетонні великорозмірні конструкції для перекриття концертної зали, заінстальовано центральне опалення, водопровід та каналізацію.
Перебудови, втрати, історичні нашарування:
Будинок майже не зазнав втрат та перебудов
Наявність охоронного договору:
-
Наявність акту технічного стану:
-
Наявність фотофіксації:
-
Наявність облікової картки:
-
Опис:
Син Івана. Народився в м.Долина Івано-Франк. обл., помер у Львові. В 1875 р. закінчив технічну академію у Львові. Від 1901 р. викладає у Львіській політехніці будівництво утилітарне і залізничне(Kolejowe)В 1880 -роках. заснував тут власну архітектурну майстерню, будівельне підприємство та майстерню по виробництву кераміки. Проекти: перебудови буд. вул.Вірменська, 20 (1898 р.), житловий буд. вул.Друкарська,3 (1897 р.), перебудова (1891 р.) житл.буд. Краківська,22, будинок страхового товариства "Дністер" (1905 р.) разом з Т.Обмінським, реконструкція (1887 р.) костелу Івана Хрестителя у Львові разом з Ю.Захарієвичем Т.Мюнніхом, академічний дім (тепер гуртожиток полігр. ін-ту), будинок бурси Українського педагогічного ін-ту (тепер головний корпус Львівського лісотехнічного інституту, 1906-1908), будинок музичного інституту (тепер музучилище , 1916р.) житловий буд. вул. Театральна,,6 (1909-1911), р.) разом з А.Піллером), вул.Театральна, 1880 р. реконструкція під музей.. З 1903 р. -професор Львівської політехніки
Ім'я:
Лушпинський Олександр
Опис:
В 1904 р. закінчив львівську політехніку, де вчився у І.Левинського, потім працював у його майстерні.Виконав проект будинку для санаторію Червоного Хреста вул.Личаківська,107 (1909 р.), разом з І.Левинським, Л.Левинським та Т.Обмінським - будинок страхового товариства "Дністер" (1905 р.) , , будинок бурси Народного дому (тепер СШ № 36, 1907 р.), 1906-1908), будинок музичного інституту (тепер музучилище). Видав альбом малюнків "Дерев'яні церкви Галичини XVI-XVIIIст." (львів, 1920)