Коротка історична довідка:
Вул. Пекарська відома з ХVI ст. під назвою Тембжицка або Темричовска, а з ХVIІ ст. і до теперішнього часу носить назву Пекарська.
Будинок №50а на вул.. Пекарській у Львові, колишній палац Туркулів-Комелло, побудований між 1810 і 1830 рр., про що свідчить присутність палацу на кадастровій карті міста 1840 року та документи з 1828 року, в якому названо палац в стилі "венецької готики". Автором проекту виступав, можливо, Ф. Бауман. Будинок є одним з перших проявів неоготичного стилю у Львові. Палац розташовувався в оточенні парку, де було озеро. Галереєю палац з'єднувався з оранжереєю (втрачена) Документи архіву з 1871 року свідчать про незадовільний стан будівлі, в той час власницею будинку є графиня Феліція з графів Туркулів - Камелльо (уроджена Мір). Плануються виконати такі роботи: з головного будинку до бічного дерев'яну галерею замінити на муровану, існуючий паркан замінити мурованим, оранжерею переробити на житлові приміщення для слуг, замінити двері і вікна на першому поверсі. На той час дах покритий гонтом. 22 травня 1875 р. сталася пожежа в палаці, згорів дах в оранжереї. Останній раз прізвище Туркулів-Камелло згадується в документах 1889 року, далі палац переходить у власність адвоката Батицького. В 1928 році Яніна Батицька, власниця реальності, пропонує будинок на продаж. реальність складається з палацу, парку і городу, що лежить між вулицями Пекарською і Кохановського (Левицького). Будинок має 20 кімнат , з них 6 великих залів. реконструйований в останніх роках після першої світової війни. Будинок мурований з цегли, критий бляхою, стропи балковані, підлоги в кімнатах паркетні, в кухнях соснові. Печі та кухні кахльові, в будинок заведено воду, туалети змивні та сканалізовані. Освітлення електричне. Разом у будинку 16 кімнат, 3 кухні. Забудований простір становить 4665 м куб об'єму. Адвокат Батицький, ймовірно, продає палац для потреб Ветеринарної академії, в 1938 році палац з прилеглою територією належить Академії Ветеринарної медицини.
Майнова цінність об'єкту:
Загальна оцінка технічного стану:
Камінь, цегла, дерево, оцинковане залізо, дахівка
Наявність інженерних мереж та інженерного обладнання:
Будівля забезпечена водопостачанням та водовідведенням, опалення пічне, підключена до електромереж.
Розташування об'єкта та його роль в навколишньому середовищі:
Північний фасад палацу виходить на вул. Пекарську, а з інших боків споруда оточена парком Академії Ветеринарної медицини. На території присутні кущі, дерева, газони. Останнім часом прокладено доріжки та розбито клумби, які є відтворенням раніше існуючих.
Зона охорони пам'ятки:
Охоронна зона не визначена
Визначення охоронної зони:
Опис меж території об'єкта:
Ділянка обмежена з півночі вул. Пекарською, з інших боків - територією парка Академії Ветеринарної медицини.
Опис території об'єкта:
Будинок розташовано на окремій ділянці. Північний фасад розміщений в червоній лінії вулиці Пекарської, на південь від палацу - парк. Зі східного боку примурована прибудова.
Ландшафт:
Ділянка, на який розташовано будинок, має рівнинний рельєф, на ділянці збережені цінні породи дерев і кущів.
Короткий опис об'єкта:
Будинок двоповерховий, цегляний, оштукатурений, у плані прямокутний.
Фасад з боку вулиці Пекарської - симетричний, дев'ятиосьовий, його центральна частина підкреслена розкріповкою. Вікна першого поверху прямокутні, з профільованим ліпним обрамленням, крайні вікна справа і зліва - складної форми, композиційно підтримують вікна другого поверху. Площини фасаду розчленовані рустованими лопатками, поверхи розмежовані горизонтальними тягами. Вікна другого поверху вищі за вікна партеру, на площині ризаліту у формі стрілчастої арки, на площинах фасаду зліва і справа по два вікна прямокутної форми, а крайні вікна з обох сторін фасаду являють собою своєрідний варіант палладіанського вікна - зі стрілчастою центральною частиною та прямокутними бічними. Цей ритм підтримують крайні вікна партерового поверху. які складаються з прямокутної центральної частини та двох дзеркал. всі вікна мають профільоване ліпне обрамлення. Фасад завершено розвиненим карнизом з аркатурами.
Південний (парковий) фасад - симетричний, одинадцятиосьовий з семивіконним ризалітом по центру фасаду. Головна центральна вісь фасаду підкреслена двоколонним портиком з балконом та вимпергом
Вікна першого поверху прямокутні, з профільованим ліпним обрамленням, на бічних площинах здвоєні. Площини фасаду у рівні першого поверху розчленовані плоскими рустованими лопатками.
Вікна другого поверху високі, у формі стрілчастих арок, більш високі та широкі - на площині ризаліту; та менші, спарені - на площинах фасаду. Під вікнами ризаліту розміщено рельєфні пано з рослинно-геометричною орнаментикою.
Площина ризаліту розчленована пілястрами, на завершена аттиком. По центральній осі ризаліту розміщено фланкований пілястрами та фіалами вимперг, площину ризаліту також фланкують пілястри та фіали. пілястри прикрашені готичним орнаментом та завершені гербовими щитами. Площини фасаду завершено карнизом з аркатурами.
Портик розташовано по головній осі споруди. Він складається з арок складної криволінійної (кільоподібної) форми, яки спираються на дві колони з різьбленими капітелями, та дві півколони з різьбленими капітелями. Портик завершено балконом з ажурним кам'яним огородженням. Весь кам'яний різьблений декор портика виконано у формах, характерних для пізньої готики.
Західний фасад симетричний, має два вікна прямокутної форми у партеровому поверсі, та два вікна у формі стрілчастих арок у другому поверсі. Всі вікна мають профільоване ліпне обрамлення. Справа і зліва від вікон розміщено деркала з профільованим ліпним обрамленням, прямокутні у першому поверсі, та у формі стрілчастої арки у другому. Поверхи розчленовано міжповерховими тягами, фасад завершено карнизом з аркатурами.
Східний фасад несиметричний, до нього прибудований двоповерховий, криволінійний у плані флігель. Фасад має одне вікно прямокутної форми у партеровому поверсі, та одне вікно у формі стрілчастих арок у другому поверсі. Всі вікна мають профільоване ліпне обрамлення. Поверхи розчленовано міжповерховими тягами, фасад завершено карнизом з аркатурами
Перебудови, втрати, історичні нашарування:
До кінця XIX століття палац мав високий гонтовий дах, а перехід до оранжереї був дерев'яним. В 1872 р. перехід був вимуруваний з цегли і в такому вигляді зберігся до 1986 р. дах був перероблений і критий бляхою. В 1875 році згоріла оранжерея. Ремонт був проведений в 20-х роках ХХ ст. і в 1976 році.
Наявність охоронного договору:
-
Наявність акту технічного стану:
+
Наявність фотофіксації:
+
Наявність облікової картки:
-