< до переліку

Об'єкт

Охоронний № пам'ятки:
14
Назва об'єкту:
Сучасна назва об'єкту:
Вулиця:
Валова
Номер будинку:
11
Рівень пам'ятки:
Стиль:
Модерн
Стан:
задовільний
Вид:
Пам'ятка архітектури та містобудування
Історичне використання:
житло (житловий буд.)
Сучасне використання:
житло (житловий буд.)
Коротка історична довідка:
Вулиця Валова сформувалася в кін. XVIII- поч.ХІХ ст., коли при Австро-Угорській адміністрації були розібрані фортифікаційні споруди, які оточували середньовічне місто. Назва вулиці, яка офіційно зафіксована з 1818р., говорить про те, що вона утворилася на оборонних валах. Будинок №11 на вул.Валовій побудований на місці більш ранньої кам'яниці першої половини ХІХ ст. Перший власник будинку (імовірно, австрієць або німець), Карл Пітцш ( Carl Pietzch) фігурує в архівних справах з 1856р. В 1861р. до магістрату звертається орендар Гершко Віц (Herszko Witz), який утримує в будинку медівню (shynk miodowy), про дозвіл на її розширення за рахунок пивниць. Відомі і інші орендарі будинку: Рудольф Войтовіцький, Францішек Балутович, які також мали магазини або невеличкі майстерні. Очевидно, старий будинок був в незадовільному стані, бо в 1899р. власник Ісаак Лейман (Isak Leimand) погоджує проект побудови нового трьохповерхового будинку, але він не був збудований. В 1909р. з'являються нові власники будинку Берд і Сабіна Фінклер (Berd і Sabina Finkler), які замовляють ще один проект нового прибуткового будинку в архітектора Артура Шлеєна (Artur Schleyen), який в 1910р. виконав три різних варіанти. Всі ці проекти передбачали будівництво значно більшої по площі будівлі, очевидно, на двох сусідніх земельних ділянках. Останній варіант, який був здійснений в 1910-1911рр. і який існує дотепер, - це проект фактично двох будинків на глибину кварталу між вулицями Валовою і Бр.Рогатинців зі спільним внутрішнім подвір'ям. Це великий, високий, п'ятиповерховий дохідний будинок в стилі історичний модерн - неоготика. Його яскравий фасад з двома скульптурами лицарів є прикрасою вулиці Валової.
Коротка історична довідка 2:
Будинок входить в лінійну забудову вулиці. Побудований в стилі неоготики за проектом архітектора А. Шлеєна Належав Ф.Балутовському, засновнику промислового музею.. Цегляний, п'ятиповерховий, п'ятивіконний, вхід зсунутий від осі фасаду вліво. П-подібний в плані з внутрішніми парадними сходами; перший поверх декорований під рваний камінь, на рівні другого поверху по центру балкон з двома круглими скульптурами, у вигляді лицарів 16-17 ст. в латах і з щитами. У лівого на щиті герб Львова, у правого-геральдичні емблеми земель Західної Галичини /три корони/, Волині /орус/ та Східної Галичини/галка/. Три центральні вікна третього поверху-гострокінцеві з імітуючими готичні переплетення вставками, такої ж форми крайні подвоєні вікна четвертого - п'ятого поверхів. Над вікнами четвертого поверху невеликі дашки. Дах черепичний, пологий, складної конфігурації. Нижній поверх призначений під магазин.
NOTE:
Заповідник:
+
Охоронна дошка:
-
Площа:
Є електронний документ:
+
Дата розробки:
Дата затвердження:

1. Адреса 2

2. Архітектурні стилі

3. Паспорт

Майнова цінність об'єкту:
Раритетність пам’ятки (рідкість) – дуже цінна пам’ятка житлової архітектури поч. ХХ ст. в стилі модерну з рисами готики (неоготика).
Загальна оцінка технічного стану:
Мурована споруда з вогнестійким перекриттям. Загальний стан – задовільний.
Наявність інженерних мереж та інженерного обладнання:
Будинок обладнаний мережами водопостачання, каналізації, газопостачання, електропостачання, вентиляції.
Розташування об'єкта та його роль в навколишньому середовищі:
Будинок № 11 розташований в лінійній забудові вулиці Валової, формує її ансамбль.
Зона охорони пам'ятки:
Визначення охоронної зони:
Опис меж території об'єкта:
Майнова цінність не визначена
Опис території об'єкта:
Впорядкування прилеглої території та внутрішнього подвір’я в задовільному стані.
Ландшафт:
-
Короткий опис об'єкта:
Будинок п'ятиповерховий, великих розмірів, з внутрішнім подвір'ям. розташований в лінійній забудові вулиці. Головний фасад симетричний, значно декорований, завершений трьома трикутними фронтонами і високим складної форми дахом, покритим черепицею. Декор фасаду, форма вікон і головної брами виконаний в готичних формах: лучкові завершення вікон 3 поверху, брами і вітрини, ліпні оздоблення над і під вікнами, метало-бетонне огородження балконів на 2 поверсі, металеві решітки балконів на 3 поверсі. Перший поверх з великими вікнами-вітринами має рустовану поверхню. Головним оздобленням будинку і його особливістю є дві фігури середньовічних лицарів з щитами в руках, на яких зображені герби Галичини, Волині, Львова. Вони сформовані з залізобетону, розміщені на рівні 2 поверху посередині фасаду. Над фігурами - високі готичні балдахіни. Інтер'єри будинку також значно декоровані. Стіни і стеля під'їзду оздоблені ліпними прямокутними площинами, фризом, декоративними ажурними вертикальними залізобетонними "фермами" під стелею з мотивами готичної архітектури. Стіни обличковані кам'яними плитами, підлога - з керамічної плитки. Сходова клітка прямокутна в плані, стіни також мають ліпний стилевий декор. Сходи залізобетонні, сходинки - з мармурових плит, огородження металеве, коване, з геометрично-рослинним готичним малюнком. На початку сходів - масивний кутовий декоративно оздоблений стовп. Після сучасних ремонтів в стилі "євро" в інтер'єрах квартир старих елементів архітектури немає. В більшості квартир замінена столярка, підлоги, опалення. Фасад з подвір'я майже без декору. З двох сторін виступають круглі об'єми додаткових гвинтових сходів, до яких примикають балкони з простим металевим огородженням.
Перебудови, втрати, історичні нашарування:
Істотних перебудов планувальної структури будинку та фасадів не було.
Наявність паспорта:
-
Наявність охоронного договору:
+
Наявність акту технічного стану:
-
Наявність висновків:
-
Наявність фотофіксації:
-
Наявність облікової картки:
-

4. Наявність науково-дослідної та науково-проектної документації на об'єкт

5. Архітектор/будівничий

Ім'я:
Шлеєн Артур
Опис:
Проекти: житловий буд. вул.Валова,11 (1910), житл. буд. вул.Федорова,27,29 (поч.ХХ ст.)

6. Персоналії

7. Дослідницькі та реставраційні роботи

8. Елементи

Тип:
Скульптура
Назва:
Лицарі
Опис:
Тип:
Назва:
Опис:

9. Власники

10. Користувачі

Назва/Ім'я:
Тип:
Колективна власнісь
Назва/Ім'я:
Магазин автомобілів"Renault"
Адреса:
Телефон:
Назва/Ім'я:
Тип:
Колективна власнісь
Назва/Ім'я:
Магазин-салон "Київстар",
Адреса:
Телефон:

11. Деталізоване історичне функціональне використання

12. Основні джерела відомостей про об'єкт

Назва:
Овсійчук В. Архітектурні пам'ятки Львова. -Львів: -Каменяр, 1969.
Мова:
Українська
Сторінки:
Назва:
Трегубова Т., Мих Р. Львів, архітектурно-історичний нарис. -К.: -Будівельник, 1989. -270 с.
Мова:
Українська
Сторінки: